OHROŽUJÍ NÁS PARAZITI?

02.01.2013 11:36

Parazit je organismus žijící na úkor jiného organismu - svého hostitele, získává z něj živiny a poškozuje ho. Paraziti představují rozsáhlou skupinu, od jednobuněčných až po tasemnici, která může mít délku více než jeden metr. Na rozdíl od obecných představ, paraziti nejsou vázány jen na tlusté střevo, ale vyskytují se i v plicích, játrech, ve svalech a kloubech, mozku, krvi, kůži a očích. Poškozují tkáně a buňky člověka, připravují ho o výživné látky a produkují toxiny. V lidském těle jsou schopné přizpůsobit svůj životní cyklus tak, aby se mohli nepozorovaně rozmnožovat. Často přetrvávají v organismu nepozorované, chorobné příznaky nejsou vždy jednoznačné, projevují se spíše jako příznaky běžných onemocnění. Vícebuneční paraziti zasahují do imunitního, nervového a hormonálního systému, aby se vyhnuli imunitním reakcím. Jejich výskyt je mnohem častější, než si to umíme představit. Podle WHO tvoří paraziti jednu ze šesti nejnebezpečnějších příčin onemocnění.

Podívejme se na životní cyklus a chorobné příznaky vyvolané infekcí dvou střevních parazitů, které se v našich podmínkách vyskytují nejčastěji.

Roup lidský

Enterobius vermicularis

Malé, tenké, bílé červíky, které parazitují v tenkém nebo slepém střevě, zejména u dětí. Samička je dlouhá 9 - 12 mm a 0,6 mm široká, sameček je menší. Žije v dolních úsecích tenkého střeva, odkud se samička po oplodnění stěhuje do tlustého střeva a při nahromadění asi 1200 vajíček vylézá v noci a do kožních rýh v oblasti konečníku klade velké množství vajíček. Ty na vzduchu dozrávají za 4 - 5 hodin. Na svůj vývoj nepotřebují mezihostitele, čímž často vzniká auto-infekce znečištěnými prsty.

Pokud se nedodržuje hygiena při dotyku s oblastí konečníku, vajíčka se dostávají na prsty, za nehty a mohou se znovu zanést do úst. Z použitých vajíček se vlivem trávicích šťáv v dvanáctníku uvolní larvy, které putují do tenkého střeva, kde většina z nich dospívá za 15 - 18 dní.

Mohou se šířit i přes ložní prádlo, podlahu nebo rozvířeným vzduchem na okolní předměty či potraviny, odkud se mohou dostat vdechnutím nebo polknutím do těla dalších členů rodiny nebo kolektivu. Proto je třeba při nákaze jednoho člena rodiny přeléčit i ostatní členy.

Nejčastějším příznakem je svědění v okolí konečníku, hlavně večer před spaním, když roupy vylézají z konečníku. Průvodním příznakem je nespavost, nechuť k jídlu a bolesti v různých částech břicha, zejména v oblasti slepého střeva. Roupy přecházejí i do žaludku a až do ústní dutiny, u dívek a žen do pochvy, kde vyvolávají záněty pohlavních orgánů. Přes vejcovody se mohou dostat do břišní dutiny, přes močovou trubici do močového měchýře a mohou být příčinou nočního pomočování.

Škrkavka dětská

Ascaris lumbricoides

Vyvolává onemocnění zvané askaridóza. Průměrný počet onemocnění askaridózou ve světě je 100 miliónů případů ročně, odhady WHO hovoří o 1 miliardě nakažených lidí ročně. Iv naší oblasti patří mezi nejrozšířenější parazitární onemocnění.

Tělo parazita má válcovitý tvar, je narůžovělé barvy, příčně pruhované, na obou koncích zúžené. Sameček měří 15 - 20 cm x 3 - 4 mm, samička 20 - 30 cm x 5 - 8 mm. Vajíčka se lidskými výkaly dostanou do půdy, kde mohou přetrvávat 10 i více let. Člověk se nakazí zralými vajíčky parazita s již vyvinutou larvou kontaminovanou vodou a potravou - neumytým ovocem a zeleninou, neumytýma rukama, na pískovišti nebo při práci v zahradě a zemědělství.

Oplodněné a zralé vajíčko přejde do žaludku. Působením trávicích šťáv se rozruší obal a uvolněné larvičky se pomocí orgánů ústního otvoru, podobným zubům, provrtají stěnou střeva a začnou složitou migraci v lidském organismu. Krevním oběhem se už 8 hodin po infekci dostanou nejprve do jater, kde se do 4 dnů nahromadí velké množství larviček. Odtud se dostávají postupně do srdce a dále do plic. Největší množství se jich tam dostane do 7 dnů. V závislosti na jejich množství mohou spotřebovat až 0,5 litrů krve za den ak tomu připočítejme ještě jejich produkty látkové výměny! V plicích provrtají plicní alveoly a dráždí na kašel. Vykašlaná larva je znovu spolknuta, usadí se v tenkém střevě, kde dospívá, páří se a klade vajíčka. Toto putování trvá 60 - 75 dní. Dospělá samice naklade denně až 200 000 vajíček, ročně je to 50 - 60 milionů. Škrkavka žije asi 8 - 12 měsíců. Schéma migrace askaríd v lidském těle: střevo - játra - pravé srdce - plíce - horní cesty dýchací - střevo vyvrací naši představu o tom, že paraziti se nacházejí jen ve střevech, i když v nich přežívají nejdelší životní cyklus.

Larvy uvedenými orgány procházejí, ale pokud je tkáň určitého orgánu narušené (infekční ložiska, metabolity, toxiny a pod.), Nebo pokud je jedinec celkově oslabený a infekce je masivní, mohou být askaridy příčinou široké škály chorobných příznaků. Mohou ucpávat žlučové cesty a vyvolávat funkční poruchy žlučníku. Larvy v dýchacích cestách se mohou projevit dráždivým kašlem a vykašláváním hlenu s obsahem larev. Škrkavky svými ozubenými pysky poškozují stěnu tenkého střeva. Negativně ovlivňují trávení a navozují intoleranci mléka. Mohou vyvolávat plynatost, průjmy nebo zácpy a jako jeden z hlavních faktorů se podílet na syndromu dráždivého střeva. Pro svůj růst spotřebují velké množství výživných látek a ochuzují organismus io vitamíny a minerály. Důsledkem může být chronický únavový syndrom, některé druhy obezity i bulimie. Škrkavkový toxin uvolňován do organismu při jejich látkové výměně ovlivňuje nervový systém a vyvolává různé neurologické a psychické chorobné projevy.

Laboratorní diagnostika

Laboratorní diagnostika z perianálního stěru, resp. z vyšetření vzorek stolice nemusí být vždy pozitivní, protože se vajíčka parazitů uvolňují v určitých časových intervalech. EAV diagnostika se jeví jako jediná možnost. Moderní EAV přístroje (např. Salvia, Oberon, DIAC) dokáží spolehlivě rozpoznat přítomnost jednotlivých parazitů v organismu.

Léčba střevních parazitů

Ani v oblasti léčby střevních parazitů se nemůžeme zcela spoléhat jen na chemické léky. Vermox a Zenta likvidují pouze dospělé červy. Larvy nejsou na anthelmintik citlivé! Při parazitární infekci je samostatné vyčištění tlustého střeva Chloretabs neúčinné. Úplné vyléčení lze dosáhnout pouze kombinací terapií: dodržování hygieny, úprava stravy, očista tlustého střeva, chemické léky a bylinné protiparazitární kúry. Tinktura z černého ořechu amerického je nejúčinnějším přírodním přípravkem proti střevním parazitům a jejich vývojových stádií.

Prevence

Zdravotníky doporučována prevence před parazitárními nákazami je dodržování hygieny. Jak je možné, že v 21. století, když máme k dispozici obrovské množství dezinfekčních prostředků, jsou parazitární onemocnění tak rozšířené? Svou roli zde hraje nedokonalá diagnostika a léčba v oblasti moderní medicíny. Současný uspěchaný životní styl, když na jídlo nemáme čas, konzumace potravin s vysokým obsahem přídatných látek, překyselení organismu, nadměrné užívání antibiotik, potlačování varovných příznaků léky, to vše vytváří v lidském organismu vhodné podmínky pro růst a množení choroboplodných mikroorganismů, včetně parazitů. Pokud chceme být zdraví, musíme se starat o své tělo jako o chrám svého života.

MUDr. Mária Butkovičová

Zpět